Wyspa Vancouver – zwiedzanie dzikiej natury Kanady, przewodnik

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Źródła historyczne wskazują, że pierwszym odkrywcą wyspy Vancouver był słynny angielski kapitan James Cook, zanim oczywiście został pożarty przez kanibali (ale w zupełnie innych stronach świata). Nie przypuszczał zapewne pod koniec XVIII wieku, jak atrakcyjną z punktu widzenia turystów destynacją stanie się ten kawałek lądu. Dzisiaj zabieramy Ciebie właśnie na te „Hawaje Północy”. Będąc w kanadyjskim mieście Vancouver, grzechem byłoby nie skorzystać z takiej okazji…

  • w tym przewodniku znajdziesz wiele praktycznych informacji na temat wyspy Vancouver – jak do niej dotrzeć, gdzie przenocować, gdzie zjeść i co zwiedzić;
  • dlaczego wyspę nazywa się dość powszechnie „Hawajami Północy” – odpowiedź między innymi na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście, znacznie więcej odpowiedzi znajdziesz na końcu w naszej sekcji Q & A;
  • szukaj w naszym artykule gotowych wycieczek krajoznawczych, które zabukujesz za pomocą kilku zaledwie kliknięć.

Spis treści

Podstawowe informacje o wyspie Vancouver

Pierwszy segment opracowania będzie miał charakter nieco bardziej encyklopedyczny, ale znajdziesz tutaj też sporo ciekawostek. Gdzie leży wyspa, czym się wyróżnia, jak duża jest i jak gęsto zamieszkana. Kilka słów poświęcimy również historii tego skrawka lądu.

Gdzie leży wyspa Vancouver?

Na szczęście niedaleko od kanadyjskiego miasta Vancouver. Twoim celem będzie wyspa, leżąca wzdłuż zachodnich wybrzeży obu Ameryk na Oceanie Spokojnym. Od lądu dzielą ją cztery cieśniny: Georgia, Królowej Charlotty, Johnstone i Juana de Fuca.

Z geograficznego punktu widzenia Vancouver Island stanowi szczególny przypadek na mapie – to wszakże jedyne tereny zachodniej Kanady znajdujące się poniżej 49 równoleżnika.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć dokładne położenie wyspy Vancouver na interaktywnej mapie świata.

Vector map of the Canadian Pacific island of Vancouver Island
Wyspa Vancouver na mapie świata, licencja: shutterstock/By Rainer Lesniewski

Powierzchnia wyspy Vancouver

Jak na wyspę, jest to całkiem spory kawałek lądu. Mowa tutaj o powierzchni 31 284 kilometrów kwadratowych (10 % powierzchni Polski), przy długości 460 oraz szerokości od 50 do 80 kilometrów. Jest zatem znacznie większa od kilku stanów Ameryki Północnej, takich jak na przykład Vermont, czy Connecticut.

Ile osób zamieszkuje wyspę Vancouver?

Przy znacznej, niektórzy by powiedzieli nawet monumentalnej powierzchni, wyspa jest raczej słabo zaludniona. To oczywiście poważny plus z turystycznego punktu widzenia! Vancouver Island zamieszkuje bowiem około 750 tysięcy osób, a gęstość zaludnienia to zaledwie 23 osoby na kilometr kwadratowy.

Jako ciekawostkę można dodać, że przybysze z dalekich stron świata, są tutaj na dzień dobry podejrzewani o szukanie nowego domu na wyspie Vancouver. Oczywiście nie ma tutaj mowy o żadnej wrogości ze strony lokalsów, aczkolwiek wyczuć można pewnego rodzaju dumę pomieszaną z zadowoleniem. Małe zaludnienie wyspy zdaje się bardzo odpowiadać miejscowym…

Samotny człowiek stojący przed Oceanem Spokojnym i patrząc na burzliwe morze na wyspie Vancouver.
Samotny turysta patrzy na burzliwe morze na wyspie Vancouver., licencja: shutterstock/By Marc Bruxelle

Krótka historia wyspy Vancouver

No dobrze… wcale nie taka krótka, ponieważ niemniej ważny jest etap samego powstania wyspy. A ten nastąpił jakieś 150 milionów lat temu. Wówczas to aktywność wulkaniczna wypchnęła skały osadowe z dna morskiego w górę, tworząc cały krajobraz wyspy. Badania metodą radioaktywnego węgla C14 pozwoliły nawet podać datę, kiedy pojawiło się tutaj pierwsze drzewo – miało to być w roku 377 p.n.e., a był to żółty cedr. Pełno dzisiaj tych drzew na wyspie Vancouver!

Pierwsi osadnicy i dziedzictwo aborygeńskie

Drzew jeszcze nie było, gdy przybyli tutaj pierwsi osadnicy, których sprowadziły około 40 tysięcy lat temu wielkie wędrówki z Euroazji. Jednak dopiero w VI tysiącleciu p.n.e. pojawił się lud Kwakwaka’wakw (spróbuj to wymówić szybko 3 razy pod rząd…). Ta grupa plemion indiańskich zasiedliła północ, a sąsiadami stali się niedługo potem Nuu-chah-nulth. Co się działo między nimi, jakie były relacje, to oczywiście tonie w pomroce dziejów. Największą grupą etniczną byli przeto Coast Salish. Praprapra…wnuków tych ludów nadal można spotkać na wyspie.

Oczywiście całe to dziedzictwo aborygeńskie Vancouver jest czymś, z czego jest ono bardzo dumne – zarówno miasto, jak i wyspa. Rzeźby, dzieła sztuki i totemy są charakterystycznymi elementami regionu, a ich repliki są dostępne w sklepach i galeriach w całej Kolumbii Brytyjskiej. W takim Petroglyph Park w Nanaimo znajdują się na przykład 1000-letnie rzeźby skalne, przedstawiające mityczne stworzenia, które stanowią część mitycznego dziedzictwa regionu.

totem poles , Vancouver island, Canada
Takich totemów na wyspie jest bardzo dużo, licencja: shutterstock/By Chantal de Bruijne

Odkrycie wyspy Vancouver dla Europejczyków

Ponoć to Hiszpanie (czytaj Francis Drake) pierwsi zawitali do tego regionu, ale o palmę pierwszeństwa walczą oni ze słynnym odkrywcą Jamesem Cookiem. W 1778 roku ten angielski kapitan rozpoczął działalność handlową, skupiając się na skórach fok i wydr. To był początek wielkiego boomu i handlarze zaczęli na wyspę Vancouver docierać z całego niemalże świata. Oczywiście oznaczało to drastyczne zmniejszenie liczby wspomnianych zwierząt, co później okazało się nader problematyczne.

W ślady biednego Cooka, który już wtedy skończył na hawajskim talerzu (być może to tylko legenda), poszedł kapitan królewskiej marynarki brytyjskiej George Vancouver. To właśnie od niego nazwę wzięła wyspa, jak i słynne kanadyjskie miasto. Dokonał on pomiarów kartograficznych i opisania wyspy w okolicach 1795 roku.

XIX wiek stał się areną wielu polowań na wieloryby w regionie wyspy. Biedne humbaki stanęły na skraju wyginięcia. Pewnie dlatego dzisiaj powstaje wiele organizacji na wyspie, które za cel obierają sobie ochronę tych pięknych morskich stworzeń.

Między USA a Kanadą

W 1843 roku zbudowano na wyspie Fort Victoria, a w 1846 wyznaczono granicę między Kanadą a USA i ratyfikowano ją na mocy Traktatu Oregońskiego. Nie zmienia to faktu, iż Wielka Brytania zachowała nadal kontrolę nad wyspą Vancouver jako kolonią koronną.

W 1866 roku kolonie Vancouver Island i Kolumbii Brytyjskiej zostały połączone, tworząc Zjednoczoną Kolonię Kolumbii Brytyjskiej, której stolicą była Victoria. Ta ostatnia szybko przeobrażała się teraz z małego fortu w prawdziwe miasto. Kolejny zwrot w historii to rok 1871, gdy wyspa Vancouver stała się wreszcie integralną częścią administracyjną Kanady.

Chemainus colorful buildings in Vancouver Island.
Dom w starym, kolonialnym stylu – wyspa Vancouver, licencja: shutterstock/By GagliardiPhotography

Ku przyszłości… i turystyce

Wiek XX zapisał się paroma ciekawymi wydarzeniami na wyspie. Na jego początku schronienie znalazła tutaj na przykład grupa utopijnych socjalistów z Finlandii, którzy szukali harmonijnego życia w zgodzie z naturą. Chyba lepszego miejsca ku temu wybrać nie mogli!

Na kartach kronik zapisało się nazwisko Jennie Butchart, która zamieszkała na wyspie wraz z mężem, właścicielem kamieniołomów. Zasłynęła ona jako twórczyni publicznych ogrodów przyrodniczych. W jej Ogrodzie Japoński do dzisiaj rośnie absolutny unikaty – himalajski mak niebieski (Meconopsis baileyi). Butchartowie serwowali herbatę w swoim domu gościom odwiedzającym ogrody. Można to uznać za początek turystyki na wyspie Vancouver.

W latach 60-tych prom zaczął łączyć wyspę Vancouver z lądem stałym. Wtedy poszło już z górki! Następne dziesięciolecie to utworzenie wielkiego Pacific Rim National Park Reserve. Wyspa przyciągała już wielu celebrytów, na przykład aktora Binga Crosby, który od dawna wpadał tutaj na połów łososia. Czas abyś i Ty, drogi turysto, poznał uroki wyspy Vancouver!

B.C. Legislature aka The Parliament Buildings with diligence and old cars in foreground. This photo is intentionally turned into a painting.
B.C. Legislature czyli budynki parlamentu wyspy Vancouver w mieście Victoria, licencja: shutterstock/By Roshan_NG

Cel: wyspa Vancouver!

Czas już najwyższy przejść od teorii do działania. Spakuj dobre trekkingowe buty, bo się przydadzą na łonie przyrody. Nie zapomnij również o odzieży przeciwdeszczowej – tutaj, podobnie jak w mieście, zdarzają się dość częste deszcze (nawet nie czuję, że rymuję). i jeszcze jedno, zakładamy że punktem startowym do podboju wyspy jest miasto Vancouver, ale o tym jak dotrzeć do niego samego przeczytać możesz w innym naszym tekście na portalu – kliknij tutaj!

Jak dostać się na wyspę Vancouver z miasta Vancouver?

Można tego dokonać w dwojaki sposób. Do przebycia jest około 200 kilometrów. Najtańszym sposobem dotarcia z Vancouver na wyspę Vancouver jest skorzystanie z promu. Koszty takiej podróży powinny się zamknąć w cenie około 50-60 złotych (ceny na kwiecień 2025), a czas podróży wyniesie około 2 godzin.

Turystom polecamy wybrać terminal Tsawwassen. Promy stamtąd płyną zarówno do Swartz Bay (na północ od Victorii), jak i Duke Point w Nanaimo. To dwie najpopularniejsze trasy wycieczkowe. Jest to na dodatek terminal położony najbliżej lotniska w Vancouver. Pamiętaj tylko, aby na terminalu odprawić się 60–30 minut przed rejsem u sprzedawcy biletów lub w samoobsługowym kiosku. Tam odbierzesz kartę pokładową i udasz się do poczekalni.

Uwaga – przydatny link! Aby zabukować z wyprzedzeniem rejs promem wycieczkowym na wyspę Vancouver, odwiedź stronę głównego przewoźnika BC Ferries. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.

Na wyspę Vancouver możesz tez polecieć samolotem. Będzie szybciej, ale i drożej. Przelot z Coal Harbour Spb (CXH) na Comox Valley Airport (YQQ) to kwestia 45 minut i biletu za około 120 złotych.

People taking BC ferry to Victoria, British Columbia, Canada
Prom na wyspę Vancouver, licencja: shutterstock/By Mark-Wu

Jak dostać się z Vancouver na wyspę Vancouver samochodem?

Ponieważ zostawiamy na boku wizje z drugiej części „Powrotu do przeszłości” i nie ma co liczyć na latające samochody – jedynym sposobem jest zadokowanie pojazdu na prom wycieczkowy. Dopłacasz wówczas zależnie od wielkości auta (w granicach 100 złotych), ale auto z powodzeniem wynajmiesz też na samej wyspie – patrz niżej.

Uwaga – praktyczna rada! Pamiętaj też, że ilość miejsc na samochody jest ograniczona, więc bukuj stosowny bilet z wyprzedzeniem!

Wypożyczenia aut na wyspie Vancouver

Po przybyciu na wyspę, możesz wynająć samochód, ciężarówkę, kampera lub motocykl. Skupimy się tutaj na pierwszej możliwości.

Na wyspie Vancouver można wypożyczyć samochód z następujących wypożyczalni: Europcar, NU Car, National, Ofran Holiday Autos, Sunnycars, Thrifty, SIXT, SURPRICE CAR RENTAL oraz City Car & Truck Rental. Warunkiem jest ważne prawo jazdy, co najmniej od roku, w zależności od kategorii samochodu. Po 6 miesiącach trzeba wyrobić sobie lokalny dokument.

Road trip to the ocean in car with bike rack - Esquimalt Lagoon, Colwood, Vancouver island, British Columbia, Canada
Wynajęcie samochodu to świetny sposób na zwiedzanie całej wyspy Vancouver, licencja: shutterstock/By Andrea C. Miller

Atrakcje wyspy Vancouver, co zobaczyć i zwiedzić

Przechodzimy zatem do meritum artykułu. Staraliśmy się w miarę kompleksowo przedstawić wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne. Czekamy oczywiście na odzew od czytelników. Jeżeli poniższa lista zdaje się niepełna – dajcie znać w komentarzach!

Ile dni potrzeba, aby zobaczyć wyspę Vancouver?

Szczerze? Powinieneś zaplanować co najmniej 3–4 dni na wyspie Vancouver, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje. Wówczas będziesz w stałym pośpiechu, aby to ogarnąć – więc jeszcze lepiej zaplanować pełen tydzień.

Niektórzy twierdzą wszak, że potrzeba co najmniej dwóch tygodni, aby w pełni poznać wyspę. Należymy do takich osób, gdyż przedstawiony poniżej plan zwiedzania jest wyjątkowo bogaty. Zachęcamy jednak do twórczego rozwijania tematu…

Główne miasta wyspy – co mają do zaoferowania

Wybraliśmy pięć takich miejsc i nie bez przyczyny, w późniejszej części artykułu, znajdziesz propozycje miejsc noclegowych właśnie w tych miastach. To najchętniej i najczęściej odwiedzane ośrodki miejskie na wyspie Vancouver, pełne historii, przyrody i przygody.

Nanaimo

Położenie miasta na mapie wyspy – kliknij tutaj.

Znaczący ośrodek z portem na wschodnim wybrzeżu wyspy. To tutaj przybija większość promów wycieczkowych i tutaj rozpocznie się prawdopodobnie Twoja przygoda.

Miasto było od początków XIX wieku całkiem znaną faktorią handlową, a to dzięki indianom, którzy wskazali tutaj złoża węgla. Powstawały kopalnie, rozwinięto również sieć lokalnej kolei parowej. Sporego dochodu dostarczał ponadto wyrąb drewna, nabierający na sile od lat 40-tych XX wieku. Dzisiaj świętuje się całkiem hucznie Dzień Górnika w okolicy.

Poza malowniczym portem, w Nanaimo mieści się Park Prowincjonalny Petroglifów, czyli starożytnych rysunków wyrytych na skałach. Bardzo ciekawą atrakcją turystyczną stał się coroczny wyścig pojazdów pływających, zbudowanych na bazie… wanien. Jak z wielu miast na wyspie możesz tutaj wypłynąć w rejs wycieczkowy wypatrując wielorybów. Uważaj też na uszy w samo południe, bo o tej godzinie ma miejsce strzał z armaty stojącej na wale historycznego bastionu w Nanaimo. Na szczęście strzelają ślepą amunicją…

Nanaimo BC Canada waterfront view businesses and marina architecture.
Malownicza marina w miejscowości Nanaimo, wyspa Vancouver, Kanada, licencja: shutterstock/By Rigucci

Co jeszcze? Położone w sercu miasta Nanaimo Museum skupia się na rdzennej ludności i historii przemyśłu w tym rejonie. Poznasz przeszłość górnictwa węglowego, spacerując repliką szybu kopalni węgla. Możesz też odkryć historię wojskową Nanaimo w Vancouver Island Military Museum.

Victoria

Położenie miasta na mapie wyspy – kliknij tutaj.

To oczywiście stolica wyspy Vancouver, która położona jest na jej południowym krańcu. Możesz i tutaj dotrzeć bezpośrednio promem z miasta Vancouver. Po drodze obserwować będziesz wszelkiego rodzaju dzikie zwierzęta, w tym lwy morskie, wydry i orki, a jednocześnie podziwiać spektakularne widoki. Sama Victoria uważana jest obecnie za jedno z najpiękniejszych miast świata.

aerial city view of James Bay District in Victoria, British Columbia with
Śródmieście miasta Victoria z dużym parkingiem, licencja: shutterstock/By Mario Hagen

Po mieście łatwo poruszać się bez samochodu. Podczas spaceru podziwiać będziesz zabytkowe, kolonialne domki z XIX wieku. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinno być historyczne muzeum Royal BC Museum. Prezentuje ono historię naturalną i ludzką regionu wyspy Vancouver z kolekcją około siedmiu milionów artefaktów! Placówka czynna jest codziennie w godzinach: 10:00-18:00. Dokładny adres miejsca i położenie na mapie miasta: 675 Belleville St., Victoria, BC V8W 9W2, Kanada.

Dla tych, którzy mają ograniczony czas, główną atrakcją powinna być wizyta w miejscowym The Butchart Gardens, nieco na północ od miasta Victoria. Czeka tam na Ciebie olśniewający spektakl, zresztą o każdej bez wyjątku porze roku. Oko cieszą kolorowe tulipany wiosną i jeszcze piękniejsze kwiaty latem. Jesienią królowanie przejmują czerwonawe i złotawe klony. Sobotnimi wieczorami można się zaś załapać na pokaz fajerwerków. Adres miejsca i dokładne położenie na mapie: 800 Benvenuto Ave, Brentwood Bay, BC V8M 1J8, Kanada.

Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Oto dodatkowa atrakcja, z której warto skorzystać, będąc w mieście Victoria. Stąd bowiem wypływają rejsy statkiem na okoliczne wody, podczas których liczyć możesz na bliskie spotkania z wielorybami i urokliwą, morską przyrodą wyspy Vancouver. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.

Houseboats at Fisherman's Wharf park
Kolorowe domki na wodzie, zatoka w mieście Victoria, wyspa Vancouver, licencja: shutterstock/By LisaBourgeault

Campbell River

Położenie miasta na mapie wyspy – kliknij tutaj.

Sama nazwa zdradza geograficzne położenie miasteczka, gdyż leży ono właśnie nad malowniczą rzeką o tej nazwie.

W miasteczku znajduje się fascynujące muzeum, niewielkie co prawda, ale nawet godzina tam spędzona będzie udana. Różnorodna kolekcja obejmuje tubylcze maski Pierwszego Narodu, a nawet pionierską chatę z lat 90-tych XIX wieku. Obejrzysz także nagrania wideo z największego na świecie kontrolowanego wybuchu, podczas którego rozsadzono podwodną górę w cieśninie Seymour Narrows – sprawczynię wielu katastrof statków w regionie. Latem zapytaj o całodniowe rejsy łodzią po okolicy o tematyce historycznej. Okolica nadaje się znakomicie do pieszego trekkingu.

Aerial image of Campbell River mill, Elk Falls, BC, Canada
Miasteczko Campbell River z lotu ptaka (drona), licencja: shutterstock/By Russ Heinl

Uwaga wędkarze! Campbell River jest również znane jako Światowa Stolica Łososia. Turyści stroniący od łowienia mogą dołączyć do wycieczek raftingowych, aby zobaczyć łososie w naturalnym środowisku, a nawet ponurkować z tymi rybami. Czasami zdarza się, że spoza zarośli wyjdzie… niedźwiadek, przyciągnięty wieczornym tarłem łososi. Więc uważać trzeba zawsze.

Jest jeszcze w miasteczku Maritime Heritage Centre, które koncentruje się na historii rybołówstwa w regionie. Obejmuje ono na przykład w pełni odrestaurowany statek rybacki, który zasłynął w przeszłości, pojawiając się na pięciodolarowym banknocie kanadyjskim. Adres muzeum: 621 Island Hwy, Campbell River, BC V9W 5C1, Kanada.

Uwaga – atrakcja dla Ciebie! Warto zbadać jak najdokładniej wody opływające port w Campbell River. Również i stąd ruszają wycieczki na bezkrwawe morskie safari. Celem jest Morze Salish oraz obserwacja z pokładu wygodnych łodzi humbaków, orków, delfinów, lwów morskich oraz różnych ptaków morskich. Może zauważysz przy okazji przedstawicieli autochtonicznego ludu Homalco – dowiedz się więcej o lokalnych legendach. Szczegóły wycieczki znajdziesz pod tym adresem internetowym.

Pod of Orca Killer whale swimming, with whale watching boat in the foreground, Victoria, Canada
Obserwacja wielorybów i ork u wybrzezy wyspy Vancouver – wielka atrakcja turystyczna, licencja: shutterstock/By Birdiegal

Port Alberni 

Położenie miasta na mapie wyspy – kliknij tutaj.

Miasto położone w bardziej centralnej części wyspy Vancouver. Poza malowniczym portem morskim, znajduje się tutaj malowniczy park miejski nad wodą – Victoria Quay, ze stołami piknikowymi i piękną rzeźbą niedźwiadka. Wstęp na tereny zielone jest również dla psów.

Słynnym miejscem do robienia pamiątkowych zdjęć na Instagrama jest natomiast Hole in the Wall, czyli niesamowita dziura w strukturze skalnej, przez którą przepływa niewielki wodospad. Alberni Pacific Railway to z kolei zabytkowa kolej z 1926 roku, którą w sezonie letnim można się przejechać. Adres głównej stacji: 3250A 9th Ave, Port Alberni, BC V9Y 3G4, Kanada.

Port Alberni to niezwykle spokojne miasteczko, stanowiące świetną bazę wypadową do zwiedzania okolicznych parków zielonych wyspy Vancouver.

Sunset view of waterfront marina with ocean scape in Port Alberni, Vancouver Island, Canada
Port Alberni, widok z mariny, licencja: shutterstock/By Roxana Gonzalez

Tofino

Położenie miasta na mapie wyspy – kliknij tutaj.

I jeszcze maleńki ośrodek miejski na zachodnim wybrzeżu wyspy Vancouver, ale mający całkiem sporo do zaoferowania turystom. Miejscowość liczy zaledwie 2500 mieszkańców. Jest za to znakomitą bazą wypadową do zwiedzania najdzikszych ostępów wyspy. Złapiesz tutaj taksówkę wodną i dotrzesz do kilku dzikich portów w rejonie. Okoliczne lasy pełne są legend, na przykład o niebezpiecznej Tsonoqua (wytłuszczamy imię, aby je łatwiej zapamiętać i unikać) – dzikiej kobiecie, która ponoć porywała dzieci. Trochę strasznie, ale i niezwykle klimatycznie!

Aby dotrzeć do Tofino starczy dojechać na sam kraniec autostrady numer 4. To teren pierwotnych ludów, zwanych dzisiaj Pierwszym Narodem. To również popularne miejsce turystyki, na co wskazuje zresztą letnia populacja miasta, zwiększająca się kilkukrotnie w stosunku do zimowej. Obiecany raj surferów, obserwatorów ptaków i wielorybów oraz oczywiście wędkarzy. Niedaleki Pacific Rim National Park Reserve z naturalnymi gorącymi źródłami, a także Maquinna Marine Provincial Park są popularnym celem jednodniowych wycieczek dla turystów. Dotrzesz tam z Tofino łodzią, albo wodnosamolotem.

I jeszcze kilka ciekawostek o Tofino. W latach 80-tych XX wieku rozkwitała tutaj na całego spora komuna hippisowska, a zapach marihuany roznosił się ponad pokrytymi mgłą wrzosowiskami. Spadkobiercami tego całego zamieszania zdają się być ludzie, którzy w 1992 roku zbudowali swe drewniane siedliska na sztucznej, pływającej wysepce Freedom Cove. Dzisiaj jest to swoisty skansen i zarazem atrakcja turystyczna, gdzie kultywuje się ekologiczne życie: korzystanie z energii słonecznej, recykling odpadów, kompostowanie, picie deszczówki i jedzenie lokalnie uprawianej lub złowionej żywności. A fanów filmu pewnie zainteresuje fakt, iż w okolicy kręcono jedną z części sagi wampirycznej „Zmierzch” oraz trzecią część „Planety Małp”.

The West Coast of Vancouver Island, British Columbia, Canada near Tofino. Beautiful sand beach, turquoise ocean, green rainforest with mountains in the background. Sunset in Pacific North West.
Okolice miasteczka Tofino – zachodnie wybrzeże wyspy Vancouver zachwyca!, licencja: shutterstock/By Tomas Kulaja

Inne ciekawe miasteczka

Na pewno warto po drodze zahaczyć o miasto totemów – Duncan. jest ich tutaj pełno, a starczy podążać szlakiem oznaczonym żółtymi odciskami stóp. Jeżeli jesteś zaś miłośnikiem sztuki ulicznej, zajrzyj do miejscowości o nazwie Chemainus na wschodnim wybrzeżu południowej wyspy Vancouver. Nie zabraknie gotowych planów zdjęciowych, a tamtejsze malowidła ścienne wywołają efekt „wow”. Jest to ogólnie miasteczko artystów – często można posłuchać lokalnych muzyków na ulicach. Pocztówkowe okoliczności znajdziesz również w miasteczku Ladysmith na wschodnim wybrzeżu wyspy. Kolorowe domki proszą się o fotografię!

I jeszcze jeden hicior turystyczny. Około 10 kilometrów na zachód od plażowego miasteczka Parksville znajduje się „miasto kóz”. To Coombs, zamieszkiwane przez około 1600 osób i kozy właśnie! Mało tego, wiele z nich zamieszkuje na pokrytych trawą dachach domów. Trzeba to zobaczyć samemu, żeby uwierzyć! Przy okazji, zajrzyj do Cathedral Grove Redwood Forests, zaraz za Coombs, gdzie poczujesz się jak w drzewnej katedrze. Ogromny baldachim zieleni (wysokość drzew sięga 80 metrów) ledwo przepuszcza światło słoneczne. To doznanie iście mistyczne…

Goats on roof, Coombs
Kozy na dachu w miasteczku Coombs, licencja: shutterstock/By Ohanaphotography

Główne atrakcje przyrodnicze wyspy Vancouver

Trzeba sobie zdać sprawę z jednej rzeczy. Wyspa Vancouver to w sumie stosunkowo niewielki obszar, na którym występuje nieporównywalna w zasadzie z niczym różnorodność flory i fauny. Ilość gatunków zwierząt i roślin może przyprawić o tęgi zawrót głowy. Spotkania z dziką przyrodą są tutaj w zasadzie na porządku dziennym. W okolicy snują się wszak niedźwiedzie czarne, dostojne łosie Roosevelta, jelenie czarnoogonowe, a w akwenach wodnych pluskają się wydry morskie, foki i zdumiewające żaby czerwononogie. W sezonie od wiosny do początku jesieni obserwować można wieloryby. Niebo zaś przecinają kormorany i orły bieliki.

Poniżej staraliśmy się w miarę usystematyzować Twoje zwiedzanie głównych atrakcji przyrodniczych wyspy. Najłatwiej to zrobić, zapraszając do poszczególnych parków.  

Pacific Rim National Park

Położenie parku na mapie – kliknij tutaj.

Ten Park został utworzony w 1970, na powierzchni 511 km², z czego 221 km² obejmuje obszar morski, a 290 km² lądowy. Rolę bramy wjazdowej na teren Narodowego Parku Pacific Rim (związek z popularnym filmem sci-fi zerowy) stanowić może opisywane wyżej turystyczne miasteczko Tofino. Park dzieli się na trzy odrębne jednostki: Broken Group Islands (grupa małych wysepek), prawie 10-milową plażę Long Beach oraz sławny szlak turystyczny West Coast Trail o długości 75 kilometrów. Dodatkową zaś atrakcję winna być wizyta w pobliskich gorących źródłach – Hot Springs Cove.

Na terenie Parku Pacific Rim będziesz mieć dostęp do szerokiej gamy zajęć i aktywności. Ciesz się wędrówkami po bujnym i takjemniczym lesie deszczowym, kajakarstwem, surfingiem, przeczesywaniem plaż w poszukiwaniu skarbów oraz oczywiście obserwacją dzikiej przyrody wyspy Vancouver.

Aerial image of the Pacific Rim area Vancouver Island, BC, Canada
Pacific Rim National Park, licencja: shutterstock/By Russ Heinl

Sporo się tutaj dzieje! Orki, wieloryby szare i humbaki często można zobaczyć przepływające wzdłuż brzegu. Warto wyruszyć w teren z doświadczonym przewodnikiem, aby mieć najlepszą szansę na ich zobaczenie. Kilka wycieczek tego rodzaju zasygnalizowaliśmy już w tym artykule…

Olbrzymie wrażenie robi sama przyroda Parku! Jeżeli zapuścisz się głębiej w las deszczowy, zobaczysz niesamowite drzewa, bardzo często udekorowane zielonym mchem.

A jakie zwierzęta możesz spotkać na turystycznym szlaku? Pacific Rim National Park z pewnością słynie najbardziej z czarnych niedźwiedzi, choć spotkać takiego gagatka nie jest wcale łatwo – może i dobrze. Wypatruj ponadto jeleni czarnoogonowych, wilków, szopów, wydr i łasic.

Park Prowincjonalny Strathcona

Położenie parku na mapie – kliknij tutaj.

Najstarszy park w Kolumbii Brytyjskiej, położony niemal w centrum wyspy. Założony został w 1911 roku i nazwany na cześć Donalda Alexandra Smitha, bogatego filantropa oraz pioniera kolei na wyspie Vancouver. Najłatwiej trafić tutaj z Campbell River – starczy jechać 25 kilometrów na zachód.

Do dyspozycji masz prawdziwy bezkres, bo ponad 245 kilometrów kwadratowych terenu. Pełno na nim obszarów zielonych, akwenów wodnych i przede wszystkim wyniosłych gór. Szczyt Golden Hinden wznosi się na wysokość 2.198 metrów n.p.m. Fani trekkingu będą zachwyceni!

mountain and lake in strathcona provincial park, vancouver island, bc, canada
Pocztówkowy widok w Strathcona Provincial Park, licencja: shutterstock/By 2009fotofriends

Podczas swojej wędrówki wypatruj ukrytych pereł przyrodniczych. Nie brakuje tutaj na przykład wodospadów – większych i mniejszych. Króluje z pewnością niepodzielnie wodospad Della o wysokości 440 metrów. Z kolei malownicze jezioro Buttle Lake zachęca turystów do pływania, kajakarstwa i wędkowania.

Della Falls peaking through trees in Strathcona Provincial Park, Vancouver Island, BC, Canada
Niesamowity widok na wodospad Della w Strathcona Provincial Park, licencja: shutterstock/By Eddy Savage

Park East Sooke

Położenie parku na mapie – kliknij tutaj.

To Park z ponad 50 kilometrami szlaków turystycznych, w tym słynnym Szlakiem Wybrzeża. East Sooke Regional Park oferuje bliskie spotkania z dziką przyrodą. Wędruj po surowym, wietrznym wybrzeżu, przemierzaj suche szczyty wzgórz i przedzieraj się przez gęste lasy deszczowe, aby odkryć osłonięte zielenią zatoczki. Pamiętaj tylko, że biwakowanie, rozpalanie ognisk i spożywanie alkoholu są tutaj surowo zabronione.

Sea cliffs and the waters of Juan de Fuca Strait are framed by gnarled coastal firs on the coast trail of East Sooke Regional Park, Vancouver Island, BC.
Nadmorskie klify i przyroda w East Sooke Regional Park, licencja: shutterstock/By Daniel Bruce Lacy

Przy okazji wspomnijmy tutaj o Parku Prowincjonalnym Sooke Potholes, który stał się domem dla unikalnych formacji skalnych, które utworzyły serię głębokich basenów skalnych. Możesz tam przejść się jedną z krótkich ścieżek przez las, a następnie zażyć orzeźwiającej kąpieli w ciepły letni dzień.

Great blue heron on a raft of bull kelp with a fish in its beak that it just caught, East Sooke Regional Park, Vancouver Island, British Columbia
Niebieska czapla podczas śniadania, East Sooke Regional Park, licencja: shutterstock/By Daniel Bruce Lacy

Park Cape Scott

Położenie parku na mapie – kliknij tutaj.

Obszar dzikiej przyrody nadmorskiej na północno-zachodnim krańcu wyspy. Park Prowincjonalny Cape Scott rozciąga się od Shushartie na wschodzie, następnie na zachód wokół Cape Scott i na południe do zatoki San Josef. Przed Tobą rozciąga się obszar o powierzchni 222 kilometrów kwadratowych. A skąd nazwa Parku? W 1786 roku przylądek ten został nazwany na cześć Davida Scotta, kupca z Bombaju), który poparł morską podróż handlową Jamesa Strange’a w celu zdobycia futer na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku.

To nie tylko przyrodniczy rezerwat, ale i miejsce iście historyczne. Przebywali tutaj przedstawiciele Pierwszego Narodu i zostawili po sobie nawet oznaczenia poszczególnych zatok. Nazwy są wymowne: „miejsce piany”, „potwór morski” i „fale na plaży”. Zwłaszcza ten potwór intryguje, prawda?

A close-up of the head and face of a sea lion swimming in the ocean off Vancouver Island in the Pacific Rim National Park Reserve.
W parku Cape Scott wypatruj fok, licencja: shutterstock/By ShayneKayePhoto

Park jest znany ze swojego starodrzewu i piaszczystych plaż. Wypatruj fok, których zresztą pełno na całej wyspie Vancouver. Najlepszą opcją na zwiedzanie jest wynajęcie kajaka.

Adventurous Girl kayaking in the Pacific Ocean. Sunset Sky Art Render. Taken in San Josef Bay, Cape Scott, Northern Vancouver Island, British Columbia, Canada. Adventure Travel Concept
Najlepsza forma zwiedzania Parku Cape Scott – kajakiem, licencja: shutterstock/By EB Adventure Photography

Śladami Wielkiej Stopy

Tak… niektórzy wsadzą Bigfoota (inna nazwa Sasquatch, tudzież yeti) między bajki, razem z doniesieniami o UFO i duchach. Ale faktem pozostaje to, że entuzjaści Wielkiej Stopy także i na wyspie Vancouver donosili o spotkaniach z tym tajemniczym stworzeniem. To oferta dla tych, dla których naturalne piękno miejscowej przyrody jest zbyt mało jeszcze dzikie…

Przewodnicy i potomkowie Pierwszego Narodu opowiadają o terenach leśnych wokół Nahmint Valley. To właśnie tam zgłaszano bytowanie kanadyjskich bigfootów. Podobne aktywności mają mieć rzekomo miejsce w okolicach szlaków turystycznych West Coast Trail na zachodzie wyspy Vancouver. Ciche noce w odosobnionej zatoczce Clayoquot Sound też podobno zakłócały niesamowite wycia… Polowanie na Wielka Stopę to sport dla koneserów (niektórzy powiedzą nawet, że dla dziwaków), ale może być wstępem do wspaniałej przygody na łonie miejscowej natury. I wcale nie trzeba się po to wybierać do wskazanych rejonów, ale samo wejście do parków krajobrazowych wyspy Vancouver sprawia, iż wyobraźnia nabiera rozpędu! Swoją drogą, w niektórych opowieściach ludowych wyspa ta jest nazywana… Wyspą Małpy.

Pamiętaj! Jeżeli przez przypadek spotkasz na swoim szlaku Wielką Stopę (lub niedźwiedzia) zachowaj przede wszystkim spokój i nie panikuj. Nie podchodź do spotkanego stworzenia, nie patrz mu w oczy, po prostu oddal się powoli.

Bigfoot on Canada Flag maple leaf on white background. Isolated illustration.
Odznaczenie poszukiwacza kanadyjskiej Wielkiej Stopy, licencja: shutterstock/By dbzv

Plaże na wyspie Vancouver

Miasteczko Parksville (nieco na północ od Nanaimo) słynie z pięknych plaż, które są idealne dla rodzin, zakochanych par i samotnych podróżników z plecakiem (backpackersów). Główna plaża w mieście słynie z rozległych piaszczystych brzegów i ciepłych, płytkich wód. To świetne miejsce do pływania, opalania się i budowania zamków z piasku.

French Beach to w zasadzie teren kolejnego prowincjonalnego parku przyrodniczego, znajdującego się w pobliżu Cieśniny Juan de Fuca. Rejon oferuje malownicze szlaki trekkingowe, a przede wszystkim plażę idealną na pikniki i pływanie. Przy okazji wypatruj bielików amerykańskich, które często można zobaczyć szybujące nad głową, podczas gdy wydry, foki i lwy morskie pluskają się spokojnie w wodzie. Dalej od brzegu możesz zobaczyć również orki, a nawet migrujące wieloryby szare. Plaża French zaprasza nie tylko ludzi, ale także i czworonogich towarzyszy (nie chodzi o niedźwiedzie!).

Seaside on Vancouver Island attracts people and dogs - French Beach, British Columbia, Canada
French Beach to plaża przyjazna psom, licencja: shutterstock/By Andrea C. Miller

No i nie wolno zapominać o plażach w okolicach miejscowości Tofino (patrz wyżej). Stały się one prawdziwym rajem dla surferów, nie tylko z Kanady…

Tofino Beach Vancouver Island Pacific rim coast during sunset, surfers with surfboard during sunset at the beach, Canada Vancouver Island Tofino Long beach
Tofino Long beach – raj surferów, licencja: shutterstock/By fokke baarssen

Która trasa na wyspie Vancouver jest najpiękniejsza?

Wieloma szlakami można pokonywać tereny na wyspie Vancouver. Jednak ze względu na plaże, rozległe widoki na ocean i odcinek trasy prowadzący obok najbardziej majestatycznych lasów pierwotnych na wyspie, to trasa Pacific Marine Circle Route cieszy się największą popularnością wśród kierowców.

Uważaj jednak, gdy będziesz nią jechał, gdyż efekt „wow” może wpłynąć na kierowanie pojazdem!

Trasa
Trasa Pacific Marine Circle Route na mapie wyspy Vancouver

Gdzie spać na wyspie Vancouver – top 5 najlepszych hoteli

Do ogarnięcia jest spory teren, pisaliśmy już o tym wcześniej. W naszej piątce najlepszych hoteli na wyspie znalazły się zatem miejsca noclegowe z pięciu najważniejszych miast. Wszystkie miejscówki zabukujesz na popularnym portalu internetowym Booking.com. Staraliśmy się wybierać propozycje najwyżej oceniane, z największa ilością opinii i przy najbardziej atrakcyjnej cenie. Już niedługo pojawi się na portalu Vancouver.pl bardziej kompleksowy przewodnik po noclegowniach na wyspie.

Coast Bastion Hotel – zabukuj tutaj!

adres: 11 Bastion Street, V9R 6E4 Nanaimo, Canada (kliknij, aby zobaczyć położenie obiektu na mapie)

Istnieje duża szansa, że to właśnie w porcie miasteczka Nanaimo rozpoczniesz swoją wielką przygodę na wyspie Vancouver. Proponujemy tutaj wyjątkowe i bardzo luksusowe miejsce noclegowe. Hotel oferuje klimatyzowane pokoje z widokiem na ocean lub miasto. Jest oddalony o 2 minuty spacerem od sklepów i restauracji przy popularnej wśród turystów ulicy Harbourfront Walkway. Na miejscu zresztą też znajduje się restauracja z kanadyjskimi przysmakami. Jest również nowoczesny klub fitness i prywatny parking. Można liczyć na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

A Float Home B&B in Fisherman’s Wharf – zabukuj tutaj!

adres: B2 1 Dallas Road, V8V 0B2 Victoria, Kanada

Pobyt w historycznej stolicy wyspy – mieście Victoria – aż się prosi o nocleg w jednym z pływających domków! Przenocujesz w samym porcie, położonym wszakże niedaleko od centrum miasta. W każdej z opcji zakwaterowania znajduje się prywatna łazienka z prysznicem. Możesz też liczyć na bezpłatny parking samochodowy oraz wykwintne dania w przyportowej restauracji. W każdej chwili skorzystasz także z wodnej taksówki.

Chateau Riverside – zabukuj tutaj!

adres: 1810 & 1820 19th Ave, V9W 4M5 Campbell River, Kanada

Ten obiekt charakteryzuje się świetną lokalizacją, gdyż położony jest przy samej rzece Campbell – wspaniałe widoki zapewnione. Każdy klimatyzowany pokój ma dostęp do prywatnej łazienki z wanną. Zapewniono udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Możesz liczyć na darmowe miejsca parkingowe pod hotelem.

Outdoor Lovers – zabukuj tutaj!

adres: 2661 2nd Avenue Port Alberni, V9Y 1Z6 Port Alberni, Kanada

Prywatny obiekt noclegowy położony niecały kilometr od centrum miasteczka Port Alberni. Gościom oferuje się tutaj klimatyzowane pokoje z łazienką, piękny ogród, wspólny salon, taras, a także widok z okna na morze lub okoliczne góry. W okolicy panują zresztą doskonałe warunki do uprawiania trekkingu. Samochód zostawisz na bezpłatnym parkingu, a rano zostaniesz uraczony rewelacyjnym lokalnym śniadaniem. Dodatkowy bonus: mydełko domowego wyrobu w łazience! Miejsce idealne nie tylko dla zakochanych…

Schooner Motel – zabukuj tutaj!

adres: 315-321 Campbell Street, PO Box 202, V0R 2Z0 Tofino, Kanada

Jeżeli zdecydujesz się odwiedzić zachodnie wybrzeże wyspy Vancouver, to miejsce noclegowe może okazać się strzałem w dziesiątkę. Obiekt znajduje się prawie przy samej plaży i 5 minut spacerem od kilku uroczych, nadmorskich restauracji. Do wyboru pokoje typu Queen i Standard. Na miejscu możesz liczyć na bezpłatny parking samochodowy.

Gdzie zjeść na Wyspie Vancouver?

Takich miejsc nie brakuje, a serwują one nie tylko kanadyjską kuchnię, ale także reprezentują mezalians innych scen kulinarnych, wliczając w to typowo europejskie. Wybraliśmy dla Ciebie kilka najwyżej ocenianych restauracji. Nie wyczerpuje to absolutnie listy wartych odwiedzenia przybytków – może za jakiś czas pojawi się kompleksowy przewodnik w tym temacie.

Brasserie L’Ecole

adres: 1715 Government St, Victoria, BC V8W 1Z4, Kanada (kliknij, aby zobaczyć położenie na mapie)

To restauracja inspirowana kuchnią francuską. Lokal znajduje się w Chinatown, czyli chińskiej dzielnicy stolicy Victoria. Wspaniała obsługa i wyjątkowo pyszne jedzenie to w tym wypadku nie banał, ale fakty. Na uwagę zasługują wyborne drinki, no ale Francuzi to przecież mistrzowie w mieszaniu trunków. Przybytek czynny codziennie (poza niedzielami) w godzinach: 16:30-21:30.

Marilena Cafe & Raw Bar

adres: 1525 Douglas St, Victoria, BC V8W 1P6, Kanada

Zostajemy jeszcze na chwilę w mieście Victoria, aby odwiedzić przytulną restaurację w centrum stolicy. Lokal czerpie inspirację z niezapomnianej kuchni zachodniego wybrzeża, kładąc nacisk na lokalne i globalnie pozyskiwane owoce morza w połączeniu z wysokiej jakości zrównoważonymi składnikami. Poza typowo kanadyjskimi daniami, jak cassoulet i tourtiere, można liczyć na wyjątkową ofertę japońskiego baru sushi. Restauracja została wybrana 3-cią najlepszą w Kanadzie w roku 2023. Dostępny jest ogródek gastronomiczny, a lokal otwarty jest codziennie w godzinach: 16:30-22:00.

Canada Day traditional food concept.
Tradycyjne kanadyjskie potrawy, licencja: shutterstock/By Yulia Furman

Shirley Delicious

adres: 2794 Sheringham Point Rd, Shirley, BC V9Z 1G4, Kanada

Stylowa kawiarenka na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Vancouver. To prawdziwa oaza jedzenia i kawy, obok której najprawdopodobniej przejedziesz, jeśli podróżujesz trasą Marine Circle lub odwiedzasz plaże na zachód od parku prowincjalnego Sooke. Uraczysz się tutaj typową kanadyjską kanapką z indykiem i sosem żurawinowym oraz wyborną zupą grzybową. Lokal jest czynny codziennie (poza wtorkami) w godzinach: 8:00-15:00.

Charlotte & the Quail

adres: 505 Quayle Rd, Saanich, BC V9E 2J7, Kanada

To taki kulinarny ukryty klejnot. Lokal idealny na śniadanie, brunch lub lunch z widokiem na piękne ogrody w Saanich. Jeżeli wybierasz się do miasta Victoria, to wpadnij tam po drodze koniecznie! Numerem popisowym szefa kuchni jest zdecydowanie sałatka z jarmużem. Warto skosztować też przepysznej różowej latte. Dostępny jest ogródek gastronomiczny oraz specjalne menu wegańskie. Lokal czynny w godzinach: 09:00-15:00.

The View Oceanside Grill

adres: 70 Church St, Nanaimo, BC V9R 5H4, Kanada

Zjeść przy klimatycznym kominku z widokiem na szumiący ocean! Takie możliwości daje ten lokal w portowym mieście Nanaimo. Na talerzach królują oczywiście dania z owoców morza, ale i typowe kanadyjskie potrawy. Można wybrać coś ze specjalnego menu wegetariańskiego. Skosztuj wybornych drinków, zwłaszcza lokalnych piw i win. Przybytek czynny od 16:00 do 21:00, a w soboty można też wpaść na śniadania.

Nanaimo Bars - baton deserowy z Kolumbii Brytyjskiej, składający się z trzech warstw: kruchej bazy, środka o smaku kremu i czekolady.
Nanaimo Bars – baton deserowy z Kolumbii Brytyjskiej, składający się z trzech warstw, licencja: shutterstock/By Sham Clicks

Czy warto wybrać się na wyspę Vancouver?

Tak, warto jak najbardziej odwiedzić wyspę Vancouver, a to ze względu na jej naturalne piękno, dziką przyrodę i liczne aktywności na świeżym powietrzu. To pomysł na wakacje, dla każdego kto chce odpocząć od gwaru miejskiej dżungli. Nie oznacza to oczywiście, że tutejsze miasteczka nie mają nic ciekawego do zaoferowania – pisaliśmy wszak o tym wyżej. Ale ten trekking na górskich szlakach, wśród leśnych ostępów prowincjonalnych parków, kajaki, piękne rasy rowerowe, no i chillout na plażach wyspy… Cóż, spróbuj samemu!

Jeżeli natomiast znajdziesz się na wyspie Vancouver w okresie pomiędzy wiosną, a wczesną jesienią, to możesz być świadkiem niesamowitego show. Zobaczysz bowiem przepływające blisko wybrzeża humbaki i płetwale karłowate. Czy trzeba jeszcze bardziej zachęcać do wizyty na tej wyspie?

Sesja Q & A

Dlaczego wyspa Vancouver jest sławna?

Wyspa Vancouver słynie ze swego naturalnego piękna, a turystom oferuje wiele aktywności na świeżym powietrzu. Krajobrazowo mamy tutaj w zasadzie wszystko – rzeki, góry i lasy. Pięknie ukształtowana linia brzegowa nad oceanem, słynąca z przepięknych plaż, to dodatkowy plus. Warto poza tym odwiedzić tutejsze miasta no i pola golfowe. Uwagę zwraca także wyluzowany tryb życia lokalsów…

Jaka jest najlepsza część wyspy Vancouver?

Zależy co obejmują Twoje plany turystyczne. Jeżeli wybierasz się z całą rodziną, to odwiedź koniecznie plaże w pobliżu miasteczka Parksville – idealne na piknik z dziećmi. Jeżeli zaś szukasz ucieczki od świata… ukryj się w gęstych lasach, śród wzgórz i jezior Parku Narodowego Pacific Rim.

Dlaczego wyspa Vancouver jest taka droga?

Życie na wyspie Vancouver jest drogie ze względu na kilka czynników, m.in. duży popyt, ograniczoną podaż mieszkań i rosnące stopy procentowe. Tak czy siak wyspa jest bardziej przystępna cenowo dla turystów od miasta o tej samej nazwie. Liczby wskazują, że najtańszym regionem jest tutaj Zeballos, położony na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. 

Czy wyspa Vancouver jest bezpieczna?

Znowu warto się wesprzeć danymi liczbowymi, a te wskazują jednoznacznie, iż na wyspie Vancouver mamy do czynienia z niskimi wskaźnikami przestępczości. Zwłaszcza jeśli te ilości porównamy z pozostałymi regionami Kolumbii Brytyjskiej. Bezpiecznie tutaj zatem przyjechać i przebywać. Wokół panuje dobro sąsiedzki duch!

Jak długo trwa podróż statkiem z Vancouver na wyspę Vancouver?

Sam prom wycieczkowy płynie z portu do portu w mniej więcej 2 godziny. Dokładny czas zależy oczywiście od operatora i obranej trasy. O szczegółach możesz przeczytać w powyższym artykule.

Czy na wyspę Vancouver dojadę samochodem?

Tak, możesz dostać się na wyspę Vancouver samochodem, ale będziesz musiał skorzystać z promu. Nie ma bowiem bezpośrednich dróg między lądem, a wyspą. Szczegóły znajdziesz w powyższym artykule.

Ile czasu zajmuje przejechanie całej wyspy Vancouver?

Dojazd z Victorii do Port Hardy, czyli z jednego końca wyspy Vancouver na drugi, zajmuje około 5-6 godzin. Poszczególne odległości między miejscowościami można ująć w takim układzie:

Victoria do Nanaimo: około 90 minut
Nanaimo do Tofino: około 3 godziny
Tofino do Campbell River: około 3,5 godziny
Campbell River do Port Hardy: około 2,5 godziny

Czy można objechać wyspę Vancouver w ciągu jednego dnia?

Jest to raczej niemożliwe. Aczkolwiek można przejechać najważniejsze części wyspy Vancouver w ciągu jednego dnia. Pamiętaj jednak, że sam rozmiar wyspy, jak i ograniczony transport publiczny mogą to utrudniać. Możesz podróżować autobusem, pociągiem, współdzielonymi przejazdami lub pieszo. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęty samochód (w mieście Vancouver, lub już na samej wyspie).

Jak daleko na północ można dojechać wyspą Vancouver?

Najbardziej wysuniętym na północ punktem wyspy Vancouver jest przylądek Cape Sutil. Strasznie tam wieje! Dojedziesz do tego miejsca korzystając z autostrady numer 19. Nagrodą będzie między innymi obserwacja wielorybów i piękne widoki na ocean.

Poprzedni

Vancouver – najlepszy przewodnik, zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć

Wiszący most Capilano Suspension Bridge w Vancouver, bilety

Następny

Dodaj komentarz