„Jaka jesteś Kanado? Szumiąca sosnami, puszczająca „zajączki” jeziorami, pachnąca żywicą?” Tak pisał polski podróżnik Olgierd Budrewicz w swojej książce „Nad Jukatanem i obok”. Jeżeli zamierzasz wreszcie odwiedzić Kanadę i zastanawiasz się od jakiego miejsca zacząć zwiedzanie tego pięknego kraju, to strzałem w dziesiątkę może okazać się właśnie Vancouver. Istnieje duża szansa, że od tego momentu na stałe już zakochasz się w klonowym liściu. Poza samym miastem, ogromne wrażenie na turystach robi jego okolica. Z poniższego poradnika dowiesz się wszystkiego co trzeba wiedzieć przed odwiedzeniem kanadyjskiego Vancouver.
- Vancouver to miasto, które zajmuje bardzo wysokie miejsce w różnych rankingach – jest też bardzo wdzięczną destynacją turystyczną, dowiedz się dlaczego;
- dowiedz się więcej o tym mieście botoksu (?), największego basenu ze słoną wodą i starego zegara parowego – zapraszamy Ciebie na zwiedzanie, a w przyszłości samodzielną wędrówkę po ulicach Vancouver;
- w przewodniku znajdziesz też praktyczne informacje – jak dojechać do miasta, gdzie przenocować i smacznie zjeść.
Vancouver – podstawowe informacje o mieście
Dzięki malowniczym widokom, łagodnemu klimatowi i przyjaznym ludziom Vancouver jest znane na całym świecie zarówno jako popularna atrakcja turystyczna, jak i jedno z najlepszych miejsc do życia. Ten rozdział ma charakter wprowadzający. Opowiadamy w nim o położeniu miasta, jego historii i specyfice.
W jakim kraju leży Vancouver?
Ten kraj to oczywiście Kanada, a dokładniej jej zachodnia część w prowincji Kolumbia Brytyjska. To ósme co do wielkości miasto Kanady. Położenie atrakcyjne również z gospodarczego powodu, gdyż jest to ujście rzeki Fraser do jednej z cieśnin Oceanu Spokojnego – Strait of Georgia. Miasto Vancouver składa się z kilku mniejszych dzielnic i społeczności. O kilku z nich opowiemy jeszcze w tym artykule.

Vancouver – krótka historia miasta
Niechaj to będzie taka mała czytanka do samolotu. Opowiedzenie o historii miasta pozwoli lepiej się zorientować we wszystkich aspektach turystycznych. Nada również odpowiedni kontekst samemu zwiedzaniu.
Zanim Europejczycy odkryli Vancouver, tereny te porastały całkiem gęste lasy, którymi niepodzielnie władali miejscowi rdzenni Indianie. Jose Maria Narvaez, hiszpański podróżnik i nawigator, przybył na ten obszar drogą wiodącą przez ocean w 1791 roku. Już wówczas powstały pierwsze plany zasiedlenia.
Vancouver było początkowo niewielką osadą tartaczną, ale nazywało się zupełnie inaczej – Granville. Dopiero w roku 1862 zostało ufundowane i wkrótce zmieniono nazwę na obecną. Był to ukłon w stronę angielskiego przewodnika George’a Vancouvera z Floty Królewskiej, który zbadał i dokonał przeglądu wybrzeża w 1792 roku, rok po wspomnianym wyżej Hiszpanie. A zatem, Vancouver to jedno z najmłodszych miast Kanady!

Na początku było strasznie pod górkę, straszliwy pożar strawił większość pierwszych zabudowań miejskich w 1886 roku. Kroniki podają, że starczyła niecała godzina, by w niwecz obrócić dotychczasowe ludzkie wysiłki. Jak feniks z popiołów miasto się jednak odrodziło i było jeszcze wspanialsze. Szybko przekształcało się także w zamożny port, a utworzenie Kanału Panamskiego w 1914 roku tylko to wspomagało. Vancouver stało się ważnym punktem na drodze handlu zbożem i drewnem w kierunku wschodniego brzegu Stanów Zjednoczonych i do Europy.
W 1929 roku dwa ogromne obszary wiejskie na południu, South Vancouver i Point Gray połączyły się z Vancouver, a jego strefa metropolitalna stała się trzecią najbardziej zasiedloną w Kanadzie. Po II wojnie światowej miasto już tylko ugruntowywało swoją rolę jako kanadyjskiego centrum biznesowego do wymiany z Azją i wybrzeżem Pacyfiku. powstawały kolejne mosty łączące poszczególne dzielnice. Dzisiaj miasto czeka na turystów, takich jak Ty!

Ile ludzi mieszka w Vancouver?
Warto tutaj przedstawić przy okazji statystyki, które już na starcie wskazują na stały rozwój miasta, a zwłaszcza jego populacji.
Podczas, gdy pod koniec XIX wieku (dane liczbowe z 1881 roku) liczba mieszkańców wynosiła zaledwie… 1000 osób, to już w roku 1900 dobiła do 20.000, a w 1911 osiągnęła zacne 100.000. Minęło od tamtego czasu ponad 100 lat i dzisiaj Vancouver może się poszczycić liczbą ponad 600 tysięcy stałych rezydentów.
Jak dotrzeć do Vancouver?
Zacznijmy od tego, że aby wybrać się z Polski do Vancouver starczy tylko ważny paszport – nie jest wymagana wiza. Natomiast trzeba się zarejestrować w systemie ETA – Electronic Travel Authorization. Dokonasz tego na kanadyjskiej stronie rządowej pod tym adresem internetowym. Potwierdzenie powinno przyjść drogą mailową w ciągu kilku minut, no chyba że trzeba będzie uzupełnić dokumentację. Koszt ETA to obecnie 7 dolarów kanadyjskich (około 19 złotych).
Twoim celem będzie Międzynarodowy Port Lotniczy w Vancouver (YVR), który jest centralnym węzłem międzynarodowych bezpośrednich lotów. Z Polski latają tam oczywiście Polskie Linie Lotnicze LOT, ale można też łapać rejsy takich linii jak Ryanair, Lufthansa czy WestJet. Z Polski polecisz z Warszawy, Gdyni, Wrocławia, Krakowa lub Poznania. Pamiętaj jednak, że aby dostać się do Vancouver potrzebna będzie przynajmniej jedna przesiadka, zazwyczaj w Toronto.

Ile kosztuje bilet lotniczy z Polski do Vancouver?
Ogólna cena będzie oczywiście zależna od trasy, klasy i przewoźnika. Bilety w jedną stronę znaleźć można (na tę chwilę – kwiecień 2025) w cenach od 1040 do nawet 2700 złotych. Warto więc trzymać rękę na pulsie… Przyjmuje się, że najtaniej wychodzi w październiku.
Uwaga – przydatny link! Polecamy sprawdzać aktualne ceny biletów do miasta Vancouver dzięki dobrym wyszukiwarkom tanich połączeń lotniczych. Przykładem niechaj będzie ta, aktualizowana na bieżąco, strona internetowa.
Wynajęcie samochodu w Vancouver
Wynajęcie auta to bardzo dobry pomysł, jeżeli chodzi o wakacje w tym mieście. Chodzi tutaj raczej o podróżowanie na wycieczki poza tereny zabudowane, gdyż w centrum miasta posiadanie samochodu jest raczej denerwujące i przegrywać może z transportem publicznym. Ruch w godzinach szczytu może być również bardzo nieprzyjemny, szczególnie na mostach i w ich bezpośrednim pobliżu.
Auto możesz wynająć zaraz po przylocie. Na lotnisku międzynarodowym w Vancouver, znajduje się kilka dobrych wypożyczalni. Marka i model samochodu, który wynajmujesz, są zasadniczo nieistotne. Najmniejszy, najbardziej podstawowy samochód będzie całkowicie odpowiedni dla Twoich potrzeb.
Uwaga – przydatny link! Trzymaj rękę na pulsie, jeżeli chodzi o oferty wypożyczalni na lotnisku. Można tam trafić niezłą okazję, zwłaszcza jeśli zarezerwujesz auto z wyprzedzeniem. Warto skorzystać na przykład z tego adresu internetowego.

Pamiętaj tylko, że kierowcy muszą mieć co najmniej 18 lat, aby wynająć samochód, a za osoby w wieku od 18 do 24 lat pobierana jest dodatkowa (niewysoka) opłata za niepełnoletniość. Podczas krótkiego pobytu (do dwóch miesięcy) możesz w Vancouver posługiwać się polskim prawo jazdy. Później trzeba sobie wyrobić miejscowy dokument. No i uważaj na przepisy – strasznie srogie tam mandaty dają!
Atrakcje turystyczne miasta Vancouver
Czas najwyższy ruszyć w miasto i sprawdzić co ono ma do zaproponowania. Architektura, historia, muzea, piękne mosty i tereny zielone. Znajdziesz tutaj również dodatkowe atrakcje dla turystów, w tym opis aktywności na świeżym powietrzu. Zaprosimy także na wyjątkową plażę i w góry…
Zabytki architektoniczne
Pierwsza rzecz od razu rzuca się w oczy. W Vancouver architektura nie narzuca się naturze, a wręcz przeciwnie! Ona ją celebruje i dodatkowo honoruje, co skutkuje środowiskiem zabudowanym w godnym podziwu ładzie, powiązanym głęboko z otoczeniem. Dotyczy to zarówno najstarszych obiektów, jak i tych zupełnie już nowoczesnych. Oto kilka z nich.
Katedra w Vancouver
Katedra Różańca Świętego jest francuskim gotyckim kościołem z końca XIX wieku, który służy jako katedra rzymskokatolickiej archidiecezji Vancouver w Kanadzie. Znajduje się w samym centrum miasta, u zbiegu ulic Richards i Dunsmuir. Oto dokładny adres i położenie na interaktywnej mapie: 646 Richards St, Vancouver, BC V6B 3A3, Kanada.
Budowę katedry rozpoczęto w 1899 roku na miejscu wcześniejszego kościoła o tej samej nazwie. Otwarcie nastąpiło w święto Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia 1900 roku, a konsekracja w 1953 roku. Styl katedry jako żywo może się kojarzyć ze średniowieczną katedrę w Chartres we Francji. Zgodnie z miejscową legendą, aby wybrać miejsce pod budowę, wybrano się na nabrzeże Coal Harbour i spojrzano na południe w stronę zalesionego terenu (obecnie Downtown Vancouver). Następnie wybrano obszar, na którym rosło najwyższe drzewo. Dzisiaj Katedrze towarzyszą pobliskie wieżowce, ale nie zakłóca to wcale wrażenia piękna.
W roku 2000 odrestaurowano wielkie organy piszczałkowe we wnętrzu świątyni, od tej pory też odbywają się coroczne koncerty organowe (na Wielkanoc). Piękne są również witraże – jest ich aż 21. Po prawej stronie głównego ołtarza i sanktuarium znajduje się boczny ołtarz relikwii. Obiekt zwiedzać można codziennie, poza sobotą i niedzielą, między 10:00 a 16:30.

Mosty
W sumie jest ich dziesięć, z czego dwa wiszące. O mostach Vancouver można by napisać oddzielny artykuł (może i taki powstanie), a nawet niejedną powieść sensacyjną. Opiszemy tutaj cztery.
Most wiszący Capilano. Zacznijmy od niewielkiego, ale jakże intrygującego przykładu architektury mostowej. Ten wiszący pomost pojawił się w okolicach miasta w 1889 roku, a zbudowany z desek cedrowych i konopnej liny, 140-metrowa konstrukcja została całkowicie przebudowana w 1956 roku i tym razem użyto (na szczęście) solidnej liny stalowej. Dzisiaj stanowi część trasy turystycznej Cliffwalk. Atrakcja płatna – 200 złotych. Położenie na mapie: kliknij tutaj.
Most Lions Gate przerzucony został nad pierwszym przesmykiem zatoki Burrard. Łączy on miasto Vancouver z jego północnymi dzielnicami. Bardzo znane miejsce i kolejna wizytówka kanadyjskiego miasta. Chętnie jest fotografowany z punktu widokowego w tutejszym Stanley Park. To jest już niezłe żelazne monstrum, bo liczy sobie 1823 metry długości. Położenie na mapie: kliknij tutaj.

Granville Street Bridge jest jedną z głównych arterii łączących półwysep w centrum miasta. Z góry most zapewnia dobry widok na centrum miasta, zatokę i inne mosty. Pierwszą jego wersję otwarto dla ruchu już w 1889 roku. Kończy się obecnie rozbudowę nowych ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Położenie na mapie miasta: kliknij tutaj.
Most wiszący Lynn Canyon. Nie możemy się jednak oprzeć, bo te wiszące mosty mają coś takiego w sobie… Skojarzenia z filmami o Indiana Jones może robią swoje? To mniej znany most, wiszący 50 metrów nad rwącą rzeką. Został otwarty dla publiczności w 1912 roku i przejście kosztowało wówczas 10 centów. Obecnie most jest bezpłatny i stanowi świetną alternatywę dla tych, którzy nie chcą płacić opłaty za most Capilano. Zobaczysz imponujące widoki na kanion oraz okoliczne wodospady. Położenie na mapie: kliknij tutaj.

Vancouver House – jak to zrobiono?!
No i wreszcie absolutnie niezwykły przykład architektury nowoczesnej. Vancouver House to coś więcej niż budynek. To założenie architektoniczno-filozoficzne! Projekt duńskiej firmy uosabia fuzję natury i futurystyki budowlanej dzięki swojej charakterystycznej formie, która nawiązuje do otaczających miasto gór, a jednocześnie maksymalizującej swoją miejską lokalizację i widok na pobliski ocean. Całość opiera się na geometrycznym trójkącie, który wznosi się od ziemi i stopniowo przechodzi w prostokąt, wspinając się na sam szczyt.
Ten wieżowiec mieszkalny wybudowany został w 2019 roku i bardzo szybko stał się jedną z wizytówek Vancouver. Zaiste, niezwykły to budynek, godny odwiedzenia i oczywiście uwiecznienia na pamiątkowej fotografii. Podsyłamy zatem dokładny adres i jego położenie na mapie miasta: kliknij tutaj.

Najciekawsze dzielnice Vancouver
Miasto posiada aż 22 dzielnice, ale my się przespacerujemy po tych kilku najciekawszych. Co można w nich zobaczyć, jakie atrakcje? Czytaj dalej!
Historyczna dzielnica Gastown
Kiedy wkraczasz do tej dzielnicy to automatycznie cofasz się w czasie. Najstarszy obszar miejski Vancouver wyróżnia się już na pierwszy rzut oka swoją zabudową. W 2009 roku Gastown zostało oficjalnie uznane za Narodowe Miejsce Historyczne Kanady. Pomyśleć, że wszystko się zaczęło dawno temu od pojedynczej tawerny w tym miejscu…
Przespaceruj się po tradycyjnej kostne brukowej, dla której przyjęło się określenie „kocie łby”. Zwróć uwagę na urokliwe budynki z cegły, a niektóre z nich zaskakują swoją aranżacją i kształtem. Wielu artystów przybywa właśnie tutaj, nie tylko z Kanady, by czerpać inspirację do własnych projektów architektonicznych.
Dzielnica znana jest przede wszystkim ze swojego kultowego zegara parowego z 1977 roku. Gastown to również raj zakupowy wypełniony po brzegi butikami, galeriami sztuki i niektórymi z najlepszych restauracji w mieście. A zatem, to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla miłośników historii i smakoszy. Do tej tętniącej życiem historycznej dzielnicy można łatwo dotrzeć z butikowych hoteli w Vancouver.


Chinatown – dzielnica chińska
Chinatown to jedna z najbogatszych kulturowo dzielnic Vancouver. Trzeba wszak pamiętać, że społeczność chińska przybyła tu po raz pierwszy w latach 90-tych XIX wieku, aby pracować w kopalniach i na kolei transkanadyjskiej.
Historyczne ulice tej dzielnicy zdobią oldschoolowe latarenki, a powietrze wypełniają kuszące aromaty kuchni chińskiej. Odkryjesz tutaj wyjątkowe sklepy z ziołami oraz piękny ogród Dr. Sun Yat-sena Classical Chinese Garden, który opisujemy dalej w artykule. Warto również odwiedzić Chińskie Centrum Kultury, które posiada archiwa, zapisy i galerię poświęconą barwnej historii Chinatown. Sześć przecznic wypełnionych orientalną tajemnicą…

Downtown
To oczywiście bijące serce miasta Vancouver. Wysokie wieżowce spotykają się tutaj ze spokojnymi wodami zatoki Burrard Inlet. Tętniąca życiem dzielnica oferuje światowej klasy zakupy na Robson Street, rozrywkę w historycznym teatrze Orpheum Theatre oraz dostęp do Stanley Park, jednego z najsłynniejszych miejskich parków na świecie. Downtown to w sumie półwysep, ograniczony od północy przez Burrard Inlet, od południa przez False Creek i popularną dzielnicę Yaletown.
Co można jeszcze napisać o tej dzielnicy? Zamiast pisać i czytać, lepiej po prostu udać się na dłuższy spacer jej ulicami. Mnogo tutaj od wszelkiej maści obiektów artystycznych, rozrywkowych i sportowych. Jest też w okolicy kilka dużych osiedli mieszkaniowych. To taki Nowy Jork w pigułce…

Popularna dzielnica Yaletown
Wspomnieliśmy ją przed chwila w tekście, zatem niech się stanie… To modna, wręcz ekskluzywna dzielnica miasta, przeobrażona z dawnej strefy magazynowej, I faktycznie ,włożono tutaj wiele pracy, by wznieść te wszystkie eleganckie budynki mieszkalne. Zajrzyj tutaj, jeżeli chcesz się poczuć naprawdę trendy!
Obszar szczyci się zwłaszcza kwitnącą sceną kulinarną, ale i bujnym życiem nocnym. W okolicy znajdują się piękne parki i mniejsze tereny zielone, wszystkie umiejscowione wzdłuż muru oporowego. Nie przegap oczywiście wyjątkowych butików i galerii, które znajdują się wzdłuż uliczek.
Granville Island
A to już prawdziwa oaza położona w samym środku Vancouver. Na wyspę można dostać się samochodem, łodzią lub autobusem.
Poczynisz tutaj zaledwie kilka pierwszych kroków i… docierasz do Kids Market. Kompleks rozrywkowo-zakupowy umieszczony jest bardzo klimatycznie, bo w stuletniej fabryce farb i starym wagonie kolejowym. Kids Market to pełen sklepów deptak z artykułami artystycznymi, magicznymi i naukowymi, które z pewnością zainteresują każde dziecko (a nawet wielu dorosłych). Znajduje się zaraz obok największego w Kanadzie bezpłatnego parku wodnego, idealnego zwłaszcza w upalne letnie dni.
Dla wybitnie dorosłych konsumentów jest na wyspie browar Granville Island Brewing Co. Warzy on wyborne piwo rzemieślnicze od 1984 roku. Wielu piwoszy uważa je za najlepsze w Kanadzie! Możesz usiąść przy stoliku, spróbować tego cudnego napoju ,a nawet podpatrzeć jak jest butelkowane.
Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Jeżeli już jesteś na Granville Island to możesz skorzystać z fajnego rejsu wycieczkowego po wodach opływających Vancouver. Ruszysz stąd zadaszonym katamaranem Salish Sea. To prawdziwa przygoda z obserwacją wielorybów! Szczegóły atrakcji znajdziesz pod tym adresem internetowym.

Dzielnica portowa
Last, but not least… Dzielnica leży zaraz obok centrum miasta. Coal Harbour wyróżnia się pięknymi marinami pełnymi luksusowych jachtów i słynną promenadą nadmorską. Nie trzeba chyba dodawać, iż to ulubione miejsce wśród biegaczy, rowerzystów i tych, którzy po prostu lubią spacerować wzdłuż nabrzeża.
Ten malowniczy widok, który widzicie na zdjęciu poniżej, można podziwiać z apartamentów hotelowych w Vancouver. Klimat robią jak widać lśniące, wielopiętrowe apartamentowce. Co jakiś czas można też obserwować starty hydroplanów ze zwieńczonego trawnikiem dachu Vancouver Convention Centre. Dzieje się! Chilloutu zaznasz zaś w kameralnych knajpkach i ekskluzywnych restauracjach nad samym brzegiem zatoki.

Najciekawsze muzea
Jest tutaj w czym wybierać. Wybraliśmy dla Ciebie najciekawsze muzea w Vancouver, szczególnie te, gdzie bilety są tanie lub wejście jest wręcz bezpłatne.
Muzeum Vancouver (MOV)
Absolutny punkt obowiązkowy, jeżeli chcesz poznać lepiej samo miasto. MOV jest największym muzeum obywatelskim w Kanadzie i jednocześnie najstarszym w Vancouver. Muzeum zostało założone w 1894 roku, a znajduje się w Vanier Park. Posiada dużą kolekcję obiektów, które w dużej mierze odzwierciedlają zainteresowania darczyńców i kuratorów. Zobaczysz tutaj między innymi artefakty pierwszych ludów zasiedlających przyszły teren miasta Vancouver, w tym kolorowe totemy. Chlubą kolekcji jest również bransoletka należąca do George’a Vancouvera. Zwróć szczególną uwagę na eksponaty „uliczne”, w tym znaki, latarnie, skrzynki pocztowe i fragmenty budynków ze starych czasów bytowania miasta. Dopełnieniem są zaś przedmioty z kilku innych kręgów kulturowych: chińskiego, indyjskiego i egipskiego.
Cena biletów to aktualnie 17$ czyli około 70 złotych. Adres placówki: 1100 Chestnut St, Vancouver, BC V6J 3J9, Kanada.
Museum of Anthropology at UBC
Tradycyjną i współczesną sztukę narodów Północno-Zachodniego Wybrzeża i innych kultur odkryć możesz w Muzeum Antropologii w Vancouver. Wszystko do obejrzenia w stylowym budynku zaprojektowanym przez znanego architekta Arthura Ericksona, z widokiem na góry i ocean. Placówka znajduje się zaledwie 20 minut od centrum miasta, a na miejscu możesz podziwiać wspaniałe rzeźby, tkaniny i współczesne dzieła sztuki, a także największą na świecie kolekcję dzieł uznanego artysty Billa Reida.
Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem czekają. Dokładny adres muzeum i jego położenie na mapie miasta: 6393 NW Marine Dr, Vancouver, BC V6T 1Z2, Kanada.

Chinese Canadian Museum
Dla osób zainteresowanych chińskimi wpływami w Kanadzie, idealne będzie pierwsze i jedyne póki co w tym kraju Chińsko-Kanadyjskie Muzeum. Mieści się ono w najstarszym ceglanym budynku Vancouver Chinatown. Otwarte całkiem niedawno, bo w lipcu 2023 roku, opowiada historie, dzieje i wkład chińskich Kanadyjczyków w rozwój miasta aż od XVIII wieku.
Bilet to około 30 złotych. Adres placówki i miejsce na mapie: 51 E Pender St, Vancouver, BC V6A 1S9, Kanada.
Burnaby Village Museum
Odkryj historie, które tworzą społeczność Vancouver! Eksplorujesz tutaj odtworzoną wioskę z lat 20-tych XX wieku, składającą się z budynków zabytkowych i replik. Muzeum Wsi Burnaby zaprasza między innymi do oldschoolowej kuźni, starej szkoły i chińskiego zielarza. Cofniesz się również aż do 1893 roku, aby dowiedzieć się więcej o życiu na rodzinnej farmie. Wejdziesz też na pokład międzymiastowego tramwaju z 1912 roku i przejedziesz się odrestaurowaną karuzelą C.W. Parker z tamtego okresu.
Uwaga! Muzeum Wsi Burnaby jest otwarte sezonowo (2025 rok – od 3 maja d o1 września). Wstęp jest bezpłatny! Dokładny adres atrakcji: 6501 Deer Lake Ave, Burnaby, BC V5G 3T6, Kanada.
Vancouver Maritime Museum
I jeszcze jedno godne uwagi muzeum, które zwłaszcza zainteresuje Twoje pociechy. Muzeum Marynistyki w Vancouver to przyjazne rodzinom miejsce do eksploracji i nauki o morzu i statkach. Nie trzeba dodawać chyba, jak istotna to dziedzina w tym kanadyjskim mieście. W środku możesz wejść na pokład historycznego St. Roch, pierwszego statku, który przepłynął z zachodu na wschód przez Przejście Północno-Zachodnie. Będziesz wędrować po pokładach okrętu i cofniesz się do lat 40-tych XX wieku. Dzieciom dedykowany jest specjalny fragment ekspozycji – Underwater World, gdzie mogą zajrzeć w tajemnice morskich głębin. Obejrzyj tematyczne wystawy na temat wraków statków, latarni morskich, wczesnego handlu futrami, łodzi strażackich, okrętów wojennych i eksploracji głębin oceanicznych.
Bilet wstępu to około 60 złotych. Adres placówki: kliknij tutaj.

Parki i ogrody w Vancouver
Parków też w tym mieście nie brakuje. W tym artykule skupimy się na dwóch najciekawszych i najpiękniejszych. Zajrzymy również do wyjątkowego ogrodu.
Stanley Park
Oczywiście najbardziej znany z nich to Stanley Park. Otwarty został w 1888 roku, a 100 lat później został uznany za Narodwoe Miejsce Historyczne Kanady. Całość rozpościera się na powierzchni ponad 400 hektarów, stanowiąc w istocie piękną dzicz w samym środku miasta Vancouver. Znajdziesz tam kilka mniejszych terenów lesistych, kilka bardziej zorganizowanych ogrodów, a także wyjątkowe rzeźby. Te tereny pozostawiono pod swobodny rozwój flory i fauny, więc i sporo przyrodniczych zaskoczeń na Ciebie czeka. Wypatruj zwłaszcza kolonii czapli niebieskich.
Możesz zresztą wykorzystać Stanley Park na znacznie więcej sposobów niż tylko jednodniową wycieczkę. Jest tutaj wybieg dla psów, dostępne są także stoły piknikowe. Na sportowców czeka boisko do koszykówki i duży kort tenisowy. Dzieci pewnie zainteresuje wizyta w świetnym Akwarium Oceanicznym. Stanley Park na mapie miasta: kliknij tutaj.

Park Królowej Elżbiety
To kolejne wyjątkowe miejsce na zielonej mapie Vancouver. Park oferuje spektakularne widoki na panoramę miasta i góry. Miłośnicy przyrody mogą cieszyć się wędrówką po arboretum, ogrodzie z kamieniołomem (!) i spacerem po ogrodzie różanym. W parku zadbano o szeroki wachlarz zajęć rekreacyjnych, od tenisa, przez hokej na rolkach (nawet latem kochają hokej!), aż po koszykówkę. Usiądź na placu parkowym, poczuj prawdziwy chillout i podziwiaj fontannę „Dancing Waters”. Zjesz też tutaj dobrze w restauracji Seasons in the Park.
Położenie parku na mapie interaktywnej miasta: kliknij tutaj.

Dr. Sun-Yat Sen Park
Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z… orientem. Niezwykły ogród chiński to śródmiejska oaza i uwaga – pierwsze takie założenie, które wyszło poza chińskie granice. Wszystko jest tutaj zgodne z pradawną tradycją, która ugruntowała się na przestrzeni rządów dynastii Ming (1368-1664). Ogród został zatem zbudowany w oparciu o harmonię czterech głównych elementów: skały, wody, roślin i architektury. Dzięki asymetrycznemu układowi, krętym ścieżkom i korytarzom oraz unikalnym widokom z dziedzińców, ogród ten świetnie imituje rytm natury. Chillout zapewniony!
Położenie ogrodu chińskiego na mapie Vancouver: kliknij tutaj.

Kultowa plaża w Vancouver
Kitsilano Beach to jedna z najpopularniejszych plaż w Vancouver, szczególnie w ciepłych miesiącach letnich. Położona jest na północnym krańcu dzielnicy Kitsilano, a wychodzi bezpośrednio na zatokę English Bay. Uwaga! To właśnie tutaj znajduje się najdłuższy odkryty basen ze słoną wodą w Kanadzie, który jest otwarty każdego roku od maja do września.
Na północnym krańcu plaży znajduje się fajny plac zabaw i kilka boisk do siatkówki plażowej. Zbudowano tutaj również nowoczesny kompleks wypoczynkowy z restauracją Watermark na szczycie. Z góry można podziwiać rozległy widok na całą plażę i zatokę English Bay.
Dokładne położenie plaży na interaktywnej mapie: kliknij tutaj. Zauważ, że zaraz obok jest duży parking EasyPark Lot 66 – Kitsilano McNicoll, czynny codziennie od 6 rano do 2 w nocy.

Atrakcje dla fanów narciarstwa
Vancouver jest prawdziwym wabikiem dla entuzjastów białego szaleństwa. Są tam trzy góry, na których można uprawiać narciarstwo, w tym Cypress Mountain, Grouse Mountain i Mount Seymour.
Grouse Mountain to wysoka na 1200 metrów góra, idealna do aktywności na świeżym powietrzu, w tym narciarstwa i wędrówek. Ze szczytu można obserwować zapierający dech w piersiach widok na miasto Vancouver. Resort narciarski jest nieduży, ale jest nieźle wyposażony w infrastrukturę turystyczną. Na gorę można wjechać kolejką linowa lub wejść (3 kilometrowe szlaki). Latem obowiązkowe miejsce do obserwacji ptaków, dzieci zaś będą zachwycone tutejszym parkiem linowym. Dla dorosłych zaś za 120 CAN (325 złotych) możliwość jazdy profesjonalną tyrolką (zipline). 5 wytyczonych tras narciarskich. Jest też restauracja.

Cypress Bowl Ski Area to resort narciarski na górze Cypress Mountain. W 30 minut dojedziesz tutaj z Vancouver, kierując się na północ. Do dyspozycji masz natomiast aż 47 tras narciarskich sztucznie oświetlonych i 19 kilometrów tras biegowych. Na miejscu są również szkoły narciarskie, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, restauracje i różnego typu sklepy z pamiątkami. Kompleks zamknięty jest latem. Udostępniono kilka wyciągów krzesełkowych. Podczas Olimpiady Zimowej 2010 rozegrano tutaj sporo zawodów…

Mount Seymour to góra położona w Parku Prowincjonalnym o tej samej nazwie w dystrykcie North Vancouver. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 1449 metrów, tuż nad dzielnicami Indian River i Deep Cove. Możesz skorzystać tutaj z wyciągu krzesełkowego Mystery Peak. Wyjątkowe miejsca, które nawet zagrały pewną rolę w kultowych serialach „MacGyver” oraz „Archiwum X”.
Dlaczego Vancouver jest tak sławne?
Robotę robi oczywiście otoczenie miasta (ta przyroda – parki) i jego nowoczesność z drugiej strony. Architektonicznie miejsce wpasowane jest malowniczo między ocean i góry. Nie trzeba zatem dodawać, iż to okolica wprost wymarzona dla wszystkich tych, którzy odnajdują się w pięknych okolicznościach przyrody.
Znajdują się tam także świetnie zaaranżowane i czyste ścieżki spacerowe. Całość spina zaś dziesięć mostów przewieszonych nad wodami zatoki i terenami zabudowanymi. Wszystko to nadało miastu rangę lokacji idealnej dla szerokiej rzeszy turystów. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.

Z czego jeszcze znane jest Vancouver?
Nie wiemy czy wiesz, ale miasto jest kojarzone z przydomkiem „Hollywood North” (Hollywood Północy) od końca lat 70tych XX wieku. Powodem jest jego rola jako ośrodka produkcyjnego dla krajowych i międzynarodowych wytwórni filmowych.
W 1979 roku burmistrz Toronto John Sewell ogłosił nawet, że Kanada stała się trzecim co do wielkości ośrodkiem produkcji filmowej po Los Angeles i Nowym Jorku. No ale czy może to dziwić przy takiej rozmaitości krajobrazów – mamy tu wszystko, od modernistycznych obszary miejskich, poprzez rewiry podmiejskie tchnące nutką nostalgii za minionym, aż po tereny typowo wiejskie…
Filmy, które kręcono w tym mieście to na przykład tak kultowe obrazy jak: „Deadpool” oraz „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Możesz przy okazji odwiedzić oryginalne plany filmowe w plenerze!
Vancouver – destynacja turystyczna i miejsce do życia
Fajne jest tutaj życie i sam wygląd miasta. Infrastruktura stoi na bardzo wysokim poziomie, a Vancouver góruje w licznych rankingach miast i to w skali całego świata.
Dlaczego Vancouver jest takie piękne?
To przede wszystkim przyroda, zarówno w samym mieście jak i w jego bezpośredniej okolicy. Ilość parków przyrodniczych, czy małych skwerków otaczających główną dzielnicę biznesową, może przywołać o zawrót głowy. Wszystkie te tereny zielone mają oczywiście swoich patronów, głównie pochodzących z miasta, lub z nim bezpośrednio związanych. Ale to oczywiście nie wszystko…
Miasto od wielu już lat znajduje się w top 10 najlepiej utrzymanych i najmniej zaśmieconych miast świata. Ktoś nawet napisał nieco prowokacyjnie, że „łatwo upodobnić miasta kanadyjskie do amerykańskich – wystarczy rozrzucić śmieci na ulicach i ustawić dekoracje z graffiti”. Tak jest właśnie z Vancouver, bo mieszkając tutaj choćby i przez krótki czas, poczujesz się jakby to był Nowy Jork, tylko nieco bardziej poukładany…
Dlaczego wszyscy chcą mieszkać w Vancouver?
Jest to również miasto, które od lat już szczytuje w rankingach dotyczących wygody i poziomu życia. Często przywołuje się tutaj klasyfikację „Economist Intelligence Unit”, specjalnego działu badań i analiz, świadczącego usługi prognostyczne w skali całego świata.
Ostatni raport branżowy z początku 2025 roku umieścił Vancouver na 7 miejscu w rankingu miast najbardziej nadających się do życia, biorąc pod uwagę stabilność, kulturę, rozrywkę, infrastrukturę i edukację.

Czy Vancouver nadaje się do życia?
Na pewno, choć aby zamieszkać tutaj na stałe, trzeba dysponować większą ilością pieniędzy. Szczęśliwie miejsc pracy nie brakuje, jak grzyby po deszczu otwierają się nowe sklepy, zakłady, biura. Zarządzający infrastrukturą stawiają także na budowę nowych mieszkań.
Cechy, które należy tutaj uwypuklić to w zestawieniu:
- położenie w strefie klimatu oceanicznego, dzięki czemu mroźne zimy omijają to miasto
- wysoka jakość życia
- wysoki poziom bezpieczeństwa
- wysoka kultura
- wysoki poziom rozrywki
- wysoki poziom infrastruktury
- wysoki poziom edukacji
- wysoki poziom czystości
- (last but not least) świetna lokalizacja – z jednej strony góry i natura, a z drugiej Ocean Spokojny
Czy życie w Vancouver jest dobre?
Dobre, choć drogie (powtórzymy to raz jeszcze). Liczby znowu nie kłamią, ponieważ mieszkanie w głównej dzielnicy miejskiej równać się może kosztowo tylko z Hong Kongiem i Sydney w Australii. A to wyjątkowo drogie miasta świata.
No ale, można tutaj zrobić wszystkie najważniejsze zakupy w zasadzie w jednym miejscu. Na dodatek… pod mostem. Mowa oczywiście o Granville Island Public Market. To nic innego jak kryty targ oferujący fascynujący asortyment kolorowej żywności, sklepy z produktami rolnymi i stragany rolników – wszystko świeże, prosto z oceanu, z pieca lub z pola. Przy okazji podsuwamy dokładną lokację na mapie miasta tego miejsca: Public Market, 1689 Johnston St, Vancouver, BC V6H 3S2, Kanada.
Życie jest dobre, również ze względu na przepiękne okoliczności przyrody. Usadowione przy ujściu rzeki Fraser miasto, pięknie się prezentuje o każdej porze dnia i pogodzie. Nocami rozświetla się tysiącem światełek. No i jeszcze te wspaniałe tereny zielone dookoła…

Gdzie spać w Vancouver – top 5 najlepszych hoteli
Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 5 najwyżej ocenianych i najchętniej wybieranych obiektów noclegowych w mieście. Kierowaliśmy się również przystępnością cenową hoteli. Wszystkie opcje zamówisz za pomocą zaledwie kilku kliknięć na popularnym portalu internetowym Booking.com.
Rosewood Hotel Georgia – zabukuj tutaj!
adres: 801 West Georgia, V6C 1P7 Vancouver, Kanada (kliknij, aby zobaczyć położenie na mapie)
Najwyższa półka cenowa, ale i najwyższy poziom luksusu. Ten 5-gwiazdkowy hotel jest bardzo często wybierany i wysoko oceniany. Tutejsza infrastruktura robi kolosalne wrażenie na gościach: kryty basen z morską wodą (!), centrum fitness, nowoczesne spa, całodobowa obsługa pokojów oraz centrum biznesowe. Dobrze zjeść i wypić możesz w jednym z lokali gastronomicznych. Wypieki, specjalne kanapki i kawa serwowane są w Bel Cafe, z kolei Reflections Outdoor Lounge proponuje lekkie dania i koktajle. Zajrzyj również do typowo kanadyjskiej Hawksworth Restaurant.
Na pokładzie jest bezpłatny parking, a sam obiekt znajduje się blisko stacji metra. Stanley Park to tylko 5 minut jazdy samochodem…



EXchange Hotel Vancouver – zabukuj tutaj!
adres: 475 Howe Street, V6B 2B3 Vancouver, Kanada
To 4-gwiazdkowy obiekt położony w samym centrum miasta. Klimatyzowane pokoje mają dostęp do prywatnej łazienki. Na miejscu jest również wyjątkowa restauracja grecka Hydra Estiatorio Mediterranean & Bar, serwująca owoce morza i koktajle. Możesz korzystać z nowoczesnego centrum fitness oraz bezpłatnego parkingu samochodowego.



Times Square Suites Hotel – zabukuj tutaj!
adres: 1821 Robson Street, West End, V6G 3E4 Vancouver, Kanada
Przenosimy się tym razem do zachodniej dzielnicy miasta. Stoi tutaj 3-gwiazdkowy hotel, który oferuje przestronne, w pełni umeblowane apartamenty z w pełni wyposażoną kuchnią i kominkami gazowymi. Wszystko zaledwie 3 minuty od kultowego Stanley Park. Z tarasu na dachu roztacza się niesamowity widok na miasto. Samochód zostawisz zaś na prywatnym parkingu.



Vancouver West Cozy Retreat by Host Launch – zabukuj tutaj!
adres: 1106 W 49th Avenue, V6M 2P8 Vancouver, Kanada
A co możesz znaleźć w południowej części Vancouver. Na przykład ten przytulny pensjonat, zarządzany przez prywatnych właścicieli. Obiekt znajduje się w otoczeniu urokliwego ogrodu, proponuje zaś swoim gościom miejsce w przytulnych jednoosobowych pokojach. Do wyboru też wersja bardziej ekonomiczna, ze wspólną łazienką i toaletą. Do tego bezpłatny parking.



Marpole Guest House – zabukuj tutaj!
adres: 8573 Selkirk Street, V6P 4J1 Vancouver, Kanada
A na koniec opcja bardzo budżetowa, czyli coś dla prawdziwych backpackersów. Ten dom gościnny położony jest malowniczo w ogrodzie. Każdy pokój wyposażono w telewizor z dostępem do kanałów kablowych. łazienka jest wspólna. Możesz skorzystać z bezpłatnego parkingu.



Gdzie zjeść w Vancouver?
Nie zwiedzaj tego pięknego kanadyjskiego miasta o pustym żołądku! Oto kilka najlepszych restauracji, w których spróbujesz specjałów kuchni kanadyjskiej i nie tylko. Pod nazwą każdego lokalu znajdziesz adres, po którego kliknięciu zostaniesz przeniesiony na interaktywną mapę miasta.
Zacznijmy od tego, że jest to prawdziwe miasto smakoszy. Owoce morza są łowione i kupowane na miejscu, więc turyści w Vancouver uważają, że jedzenie po prostu smakuje tutaj lepiej! Jest w okolicy wiele nagradzanych restauracji i kawiarni, a także fantastyczne targi żywności i sklepy specjalistyczne dla początkujących kucharzy. Kolumbia Brytyjska korzysta ze wszystkich owoców morza oferowanych przez Ocean Spokojny. Jej mieszany klimat oznacza na dodatek, iż można uprawiać wiele świeżych owoców i produktów, w tym brzoskwinie, śliwki, morele i słynne wiśnie Bing.
W przyszłości planujemy szerszy artykuł na temat sceny kulinarnej Vancouver, a teraz kilka propozycji miejsc wartych odwiedzenia…
Alouette Bistro
adres: 567 Hornby St, Vancouver, BC V6C 2E8, Kanada (kliknij, aby zobaczyć położenie lokalu na mapie)
Uwaga sympatycy kuchni francuskiej! To jest miejsce dla Was, jeżeli odwiedzacie miasto Vancouver. Podają tutaj burgery w swoim francuskim stylu, a numerem popisowym kuchni jest pstrąg tęczowy. Palce lizać! Lokal serwuje też doskonałe drinki i wina. Dostępny jest ogródek gastronomiczny.
Cafe Medina
adres: 780 Richards St, Vancouver, BC V6B 3A4, Kanada
Pierwsze co się rzuca w oczy to niesamowita aranżacja wnętrza oraz ogólny klimat lokalu. Na szczęście z jedzeniem też jest bardzo dobrze. Miejsce na tyle popularne, że ustawia się czasami do niego godzinna (!) kolejka. Warto jednak zaczekać na rewelacyjne śniadanie. Serca, a właściwie żołądki gości podbijają zwłaszcza najlepsze w mieście belgijskie gofry.
Chambar Restaurant
adres: 568 Beatty St, Vancouver, BC V6B 2L3, Kanada
Jeżeli chcesz się schronić przed nagłym deszczem (a to się w Vancouver zdarza nader często) jest to właśnie taka idealna miejscówka. Serwują tutaj nietypowe zestawy brunchowe (połączenie śniadania z lunchem). Polecamy na przykład sadzone jajko ze szpinakiem i… sosem karmelowym.
The Sandbar Seafood Restaurant
adres: 1535 Johnston Street, Creekhouse #102, 1535 Johnston St #35, Vancouver, BC V6H 3S6, Kanada
No i jeszcze coś dla koneserów owoców morza. Przytulny lokal z kominkiem, położony tuż przy portowym wybrzeżu miasta Vancouver. Patio znajduje się pod mostem Granville Street Bridge, z widokiem na False Creek. Świeże tapas na bazie owoców morza proszą się o degustację. Wieczorami w lokalu można posłuchać muzyki na żywo.

Pogoda i temperatura w ciągu roku
Miasto charakteryzują ciepłe i suche miesiące letnie, ze średnią temperaturą dochodzącą do 20 stopni Celsjusza. Ale od razu pocieszamy, że zimy tutejsze do najsroższych nie należą. Chłód jest raczej umiarkowany, a średnia temperatura od grudnia do lutego oscyluje wokół 0-5 stopni Celsjusza.
Nie da się ukryć, że pada tutaj często. średnio aż 165 dni w roku! Najwilgotniejsze miesiące to z pewnością listopad i grudzień, ze średnią opadów wynoszącą 182 mm (naprawdę sporo!). Z kolei, najsuchsze miesiące to lipiec i sierpień, ze średnią opadów rzadko przekraczającą 40 mm. Zimą częściej pada deszcz, niż śnieg, który jest tutaj prawdziwą rzadkością…

Temperatura wody jest pewnym wyzwaniem. Oto w najcieplejszym miesiącu sierpniu wynosi około 15 stopni Celsjusza. Nie jest to zatem wartość charakteryzująca popularne kurorty w tropikach. O nie! Mimo tego podmiejskie plaże cieszą się dużą popularnością latem.
Kiedy najlepiej jechać do Vancouver?
Wydaje się, że najlepszy czas na odwiedzenie Vancouver to okres od marca do maja lub od września do października. Te dwa okienka wakacyjne to obietnica niezłych warunków pogodowych no i mniejszych tłumów turystów. Przypomnimy tylko w tym miejscu, że w październiku liczyć też można na najtańsze bilety lotnicze…
Oczywiście latem będzie najcieplej i wówczas możesz zażyć kąpieli w największym basenie ze słoną wodą. Z kolei zima, jako że jest łagodna, tak czy owak przyciągnie entuzjastów białego szaleństwa.
Czy wiesz, że… – ciekawostki o mieście Vancouver
Teraz już wiesz, że Vancouver jest jednym z najbardziej zachwycającym obszarem miejskim na świecie, z olśniewającą scenerią między wspaniałym Oceanem Spokojnym a Górami North Shore. Oto kilka dodatkowych faktów na temat Vancouver, które mogą Cię zainteresować.
- terminal statków wycieczkowych w Vancouver jest czwartym co do wielkości na świecie;
- jeden z najpopularniejszych na świecie zabiegów kosmetycznych, czyli botoks, został po raz pierwszy wynaleziony właśnie w Vancouver;
- region ten ma najwyższe ceny nieruchomości w Kanadzie;
- 40% populacji tego miasta stanowią imigranci;
- miasto posiada najdłuższy naturalny basen do kąpieli z wodą morską. Ma 137,5 metra – trzy razy więcej niż basen olimpijski.
A na deser piękny lot dronem nad miastem!
Sesja Q & A
Ile się leci z Polski do Vancouver?
Wliczając czas na przesiadki (ostatnia z nich w Toronto), to zazwyczaj rejs taki potrwa w granicach 27 godzin.
Ile kosztuje bilet z Toronto do Vancouver?
Ceny najtańszych biletów na tym kierunku oscylują wokół kwoty 600 złotych. Taki przelot potrwa zaś nieco ponad 5 godzin.
Co jest fajnego w Vancouver?
Miasto jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Kanadzie, słynącą z piękna przyrody, różnorodności kulturowej i możliwości uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Z tych najfajniejszych miejscówek wymienić trzeba ogromny basen morski, największą w Kanadzie dzielnicę chińską (Chinatown) oraz przepiękne parki na czele ze Stanley Park.
Czy w Vancouver ludzie mówią po angielsku?
Jak najbardziej! Blisko 48 % używa tego języka stale w mowie i w piśmie. Jest on również uważany w mieście za język urzędowy. Pozostali język angielski znają, ale wolą posługiwać się innymi.
W jakim języku mówi się w Vancouver?
Trzeba przyznać, że to miasto jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie i językowo w Kanadzie, w którym ponad 52 % populacji mówi w pierwszym języku innym niż angielski. A zatem, poza najpopularniejszym angielskim, mówi się tutaj również chętnie po francusku, kantońsku i mandaryńsku.
Jaki jest klimat w Vancouver?
Vancouver charakteryzuje się umiarkowanym, oceanicznym klimatem. Miasto chronione jest z jednej strony przez góry i ogrzewane z drugiej przez prądy Oceanu Spokojnego. W rezultacie Vancouver jest jednym z najcieplejszych miast w Kanadzie.
Czy w Vancouver jest zima?
Jest, ale raczej mało surowa. Jest też tutaj znacznie cieplej niż w innych regionach Kanady. Jeżeli liczysz na białe święta, to Vancouver może nie być najlepszym wyborem…
Jak wygląda zima w Vancouver?
Spokojnie i zazwyczaj bez śniegu. Najzimniejszym miesiącem w sezonie zimowym jest grudzień, ale nawet wówczas termometry rzadko pokazują wartości poniżej zera.
Ile dni pada śnieg w Vancouver?
Dane statystyczne wskazują, że tylko kilka dni w roku jest szansa na opady śniegu – średnio 11 dni.
Czy Vancouver jest wilgotne czy suche?
165 dni w roku – tyle przeznaczone jest statystycznie na opady atmosferyczne. To prawie pół roku! Ale Vancouver jest również jednym z najcieplejszych miast w Kanadzie.
Czy Vancouver jest cieplejsze niż Toronto?
Zdecydowanie tak, a dlaczego? Vancouver leży tuż nad morzem. Woda ma z kolei wysoką pojemność cieplną i istnieje przy tym około 50% szans na wiatr wiejący od morza. Temperatura obszarów przybrzeżnych będzie wówczas umiarkowana w porównaniu z obszarami położonymi daleko w głębi lądu. Ponadto, Toronto ma wilgotny klimat kontynentalny, w którym występują większe ekstrema temperatur.